Krzeszów historia i teraźniejszość
Herb Krzeszowa Krzeszów, po łacinie "Crzeszow", pojawia się po raz pierwszy w dokumentach z 1386 r., z 1515 r. zachowały się rejestry poborowych. Jak podają dostępne dokumenty, w tymże roku królewszczyzna krzeszowska obejmowała pięć pobliskich miejscowości, a w samym Krzeszowie działało wówczas siedem karczm, dwa szynki i młyn. Już od XV wieku Krzeszów był ważnym portem rzecznym na Sanie, posiadał liczne spichlerze - stąd spławiano towary do Warszawy, Płocka, Torunia, Elbląga, Gdańska. W 1588 r. dobra krzeszowskie zostają przez Stefana Batorego nadane kanclerzowi i hetmanowi wielkiemu koronnemu Janowi Zamoyskiemu, a następnie przekazane mu na własność przez Zygmunta III Wazę. Krzeszów na kilkaset lat stał się miastem i rezydencją ordynacji zamojskiej. Staraniem Katarzyny Zamoyskiej w roku 1641 król Władysław IV nadał Krzeszowowi status miasta na prawie magdeburskim. W 1642 r. Katarzyna Zamoyska ufundowała rzymsko-katolicki kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Krzeszów był miastem wielo wyznaniowym. Do 1914 r. oprócz kościoła rzymsko-katolickiego w mieście znajdowały się: cerkiew unicka (greko-katolicka), prawosławna (patriarchatu moskiewskiego), bożnica (synagoga).
Wybitne postacie i dwie koronowane głowy związały się z Krzeszowem w XVII w. - książę wojewoda ruski Jeremi Wiśniowiecki, przebywający tu po opuszczeniu Zadnieprza, obronie Zbaraża w latach 1649 - 1651 wraz z żoną, księżną Gryzeldą Konstancją z Zamoyskich Wiśniowiecką i synem Michałem, późniejszym królem Polski.
Widok Krzeszowa sprzed 1914 roku
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. Krzeszów trafił pod panowanie austriackie, a następnie po Kongresie Wiedeńskim, wszedłszy w skład Królestwa Polskiego, stał się miastem granicznym - na rzece San przebiegała granica między Rosją a monarchią Austro-Węgier.
Cerkiew Unicka, zdjęcie sprzed 1914 roku
Pierwsza wojna światowa przyniosła Krzeszowowi znaczne zniszczenia materialne (w 1914 r. wskutek walk granicznych, około 80% zabudowań miejskich w większości drewnianych, w tym cerkwie: unicka i prawosławna uległo zniszczeniu). Poetycki obraz walk i zniszczeń 1914 r. zawarł w wierszu "Krzeszów" z tomu "Wielka Niedźwiedzica" (1923 r.) - wybitny poeta i żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego - Kazimierz Wierzyński. Zabytki Krzeszowa
barokowy kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Wybitnym zabytkiem Krzeszowa jest barokowy kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w 1727 r., jednakże historia kościołów i parafii sięga znacznie dalej. Parafia powstała w II połowie XV w. - pierwszy kościół wzniesiono przed 1509 r. W 1596 r. arcybiskup lwowski Dymitr Solikowski konsekrował nowy kościół. Pierwotna parafia została uposażona przez króla, następnie przez rodzinę Zamoyskich. Kolejny kościół został ufundowany przez Katarzynę Zamoyską w 1642 r., fundatorkę wielu kościołów w ordynacji zamojskiej. Kościół ten uległ zniszczeniu i w 1727 r. wybudowano kolejny kościół - jak poprzednio - pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny istniejący do dziś. Wzgórze Rotunda 228 m n.p.m. okrągłe wzgórze oddzielone fosą od przyległych wzgórz, na których znajdują się tereny dawnego folwarku i kościoła parafialnego i plebania - prawdopodobne miejsce lokalizacji pierwotnego osadnictwa Krzeszowa. Według niepotwierdzonej źródłowo tradycji, miał tu stać zameczek Batorówny - jednej z żon Jana Zamoyskiego, przypuszczalne miejsce lokalizacji zameczku czy obronnego dworu, goszczącego m.in. Jeremiego Wiśniowieckiego i Marysieńkę Sobieską. Zameczek czy obronny dwór - prawdopodobnie później znacznie przebudowany, został zburzony podczas działań wojennych 1914 r. Do 1939 r. istniały ziemne nagrobki powstańców 1863 r. - na jednym z krzyży znajdował się napis "Tu spoczywa śp. Tomasz Flak - uczestnik Powstania 1863 r." Do dzisiaj na szczycie zachowała się zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w 1914 r. Według przekazów na wzgórzu znajdowano gotyckie cegły tzw. "palcówki". Obecnie wzgórze znajduje się w rękach prywatnych - zbudowano na nim domek z pracownią artysty malarza Jerzego Podkowy. Ze wzgórza rozciąga się panorama w kierunku południowo-wschodnim na dolinę Sanu.
Widok Rotundy przed 1914 roku Naturalne walory obronne wzgórza Rotunda - tj. nachylenie zboczy, fosa wskazuje, że stosunkowo niewielkie ufortyfikowanie dobrze chroniło rezydencję, obronny dwór lub zamek przed konnymi zagonami typu. tatarskiego, kilka armat umożliwiała panowanie nad miastem i okolicznym terenem i umożliwiało obronę stosunkowo niewielkimi siłami. Nawet dziś trudno wyobrazić sobie błyskawiczne zdobycie wzgórza Rotunda w warunkach wojny XVII w. bezpośrednim szturmie, bez oblężenia, wykorzystania artylerii, prac fortyfikacyjnych. Tereny wzgórz przyległych do Rotundy, dawnego folwarku i kościoła parafialnego były miejsce lokalizacji dwóch innych krzeszowskich świątyń: cerkwi unickiej (greko-katolickiej) od momentu podpisania unii do kasacji przez carat w okresie prześladowań unitów w 1875 r., oraz prawosławnej patriarchatu moskiewskiego od 1693 r. do 1920 r. Obie te cerkwie zniszczono podczas działań wojennych w 1914 r. Czwarta z krzeszowski świątyń - bożnica - znajdowała się nieopodal rynku Miasto z kotwicą w herbie, Krzeszów zabudowane budynkami współczesnymi z charakterystycznym dobrze zachowanym układem miejskim i rynkiem, posiada w bocznych uliczkach kilka typowych dla dawnego Krzeszowa, budynków konstrukcji zrębowej, drewnianej. W północno-zachodniej pierzei rynku zwraca uwagę stylowa kamieniczka o elementach neobarokowych prawdopodobnie z przełomu XIX/XX w. Na skwerze w rynku znajduje się współczesny obelisk z herbem Krzeszowa. Po przeciwnej stronie rynku - w pobliżu urzędu gminy znajduje się murowany obelisk sprzed 1914 r. z usuniętymi emblematami i tablicami. Według przekazów do 1914 r. nosił on emblematy cara Mikołaja II, po 1918 r. polskie, w czasach PRL - klasyków marksizmu. Jeremi Wiśniowiecki w Krzeszowie 1649 - 1651 r.
Widok obecny ze wzgórza Rotunda, kliknij aby uruchomić skrypt Panoramy 3D Niestety brak szczegółowych źródeł dokumentujących pobyt księcia wojewody ruskiego w Krzeszowie. Jeremi Wiśniowiecki przyjechał do Krzeszowa pierwszy raz po zakończeniu obrony Zbaraża w sierpniu 1649 r. do dworu - rezydencji, który udostępnił mu szwagier Jan Zamoyski, gdzie również z nim przebyła księżna Gryzelda z Zamoyskich Wiśniowiecka i syn Michał Korybut. Pobyt w Krzeszowie był przerywany kampaniami wojennymi, licznymi wyjazdami na sejm i dwór królewski do Warszawy, podróżami w celu uspokajania nieopłaconych chorągwi w Lublinie. Krzeszów był miejscem, z którego Jeremi Wiśniowiecki prowadził rozległą korespondencję, tu 28.03.1651 r. sporządził swój testament przed udaniem się na kampanię 1651 r.
Można jedynie podejrzewać, że na dworze przebywał spowiednik i kaznodzieja XJM - ksiądz Bonawentura Kotarski, odprawiając msze w kościele parafialnym, odległym ok. 500 m od dworu. Sztuka krzyżowa czyli szermierka nie była księciu obca - szereg faktów, jak wyzwanie na pojedynek na szable kanclerza Jerzego Ossolińskiego, szarża z szablą w dłoni w pierwszej linii podczas bitwy beresteckiej oraz powszechność ćwiczeń szermierki drewnianymi palcatami w kolegiach jezuickich - w tym we lwowskim, które kończył Jeremi Wiśniowiecki, pozwala przypuszczać, że palcaty mogły być jednym ze sposobów rekreacji i gimnastyki. Można przypuszczać, że partnerami w takich ćwiczeniach byli wierni oficjaliści dworscy - może nim był Stanisław Dunin Szpot, którego podpis widnieje na testamencie lub przybywający z chorągwi książęcy oficerowie - stolnik bracławski, rotmistrz i pułkownik Jan Baranowski czy Jan Wolski.
Widok Sanu pod Krzeszowem, kliknij aby uruchomić skrypt Panoramy 3D Wiele informacji kryją archiwa ordynacji zamojskiej, być może w przyszłości uda się odnaleźć wizerunek czy fotografię rezydencji na Rotundzie. Można by również odszukać rezydencje barokowe leżące na terenie ordynacji zamojskiej. Można pomarzyć, że odbudowa i rekonstrukcja takiego dworku i urządzenie małego muzeum poświeconego XVII w. stała by się atrakcją okolicy. tekst i zdjęcia © Stefan Świetliczko |