Ufundowanie opactwa świętokrzyskiego przypisuje się Bolesławowi Chrobremu i datuje się na rok 1006. Istnieje też wersja, która dzieło to przypisuje Bolesławowi Krzywoustemu.
Opactwo pierwotnie oddano Benedyktynom. Było ono wielokrotnie łupione. Największy
Rozkwit zawdzięczało panowaniu Jagiellonów, a w szczególności Kazimierza Jagiellończyka.
Po XVI-wiecznym zastoju w opactwie, w XVII wieku z fundacji Mikołaja Oleśnickiego, wojewody lubelskiego, przebudowano, w latach 1611-1620, gotycki kapitularz na wczesnobarokową kaplicę grobową rodu Oleśnickich.
Pod kaplicą znajduje się krypta w której spoczął jej fundator wraz z rodziną. Oprócz Oleśnickich w krypcie spoczęli nieznany z imienia powstaniec z roku 1863, nieznany z imienia zakonnik (opat Sierakowski? - w krypcie odnaleziono jego kartusz trumienny, ale brak pewnej trumny opata) i prawdopodobnie Jeremi Wiśniowiecki.
Najprawdopodobniej jednak Jarema spoczął w krypcie zakonnej pod kościołem i w niej jego zwłoki spłonęły wraz z nim w 1777 roku.
Nie wykluczone jest, że pochowano tam też Jana Oleśnickiego, który taką wolę zadeklarował na fundowanym przez siebie nagrobku rodziców.
Lata późniejsze to już tylko czas upadku opactwa. W 1655 roku opactwo zajmują wojska siedmiogrodzko-szwedzkie, ta załoga zajmowała je przez trzy lata.
Po bohaterskiej obronie Jasnej Góry, to ona zajęła miejsce opactwa świętokrzyskiego jako pierwszorzędnego miejsca kultu w świadomości narodowej.
Opactwo zaś stopniowo schodziło na dalszy plan.
Widoczna jest zburzona przez austriaków wieża, można też zauważyć zmiany w pokryciu dachów kościoła, kaplicy i dzwonnicy. W 1914 roku cofające się wojska austriackie skradły blachę miedzianą z dachu kościoła i dzwonnicy i wysadziły dynamitem w powietrze więżę, co zapoczątkowało pożar, który pochłonął organy i wiązania dachu. W stanie popadania w coraz większą ruinę kościół trwał przez całą I wojnę, aż do 1918, gdy tymczasowo nakryto dachy gontem. Rolę sakralną opactwo odzyskało w 1936, gdy objęli je Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. W 1938 roku przeprowadzono remont generalny zabudowań, ale już 6.IX niemieckie bomby dotknęły krużganki i północne skrzydło opactwa. Zniszczone zostały wtedy krużganki, część zabudowań i tablica fundacji Michała Korybuta dedykowana jego ojcu. Po wojnie w 1945 roku zlikwidowano obóz jeniecki, a w 1970 roku odbudowano zniszczone krużganki.
Barokowo klasycystyczny kościół na Świętym Krzyżu, obok kaplica Oleśnickich.
Brama do opactwa, w tle opactwo i kaplica Oleśnickich.
Brama opactwa i widok na góry Świętokrzyskie.
autor tekstu i zdjęć © Jakub Pączek akwarele N.Ordy © ze stron Pinakoteki |