Zamek w Zbarażu (Nowym Zbarażu) został wzniesiony ćwierć mili od rodowej siedziby Zbaraskich - wsi Stary Zbaraż. Pierwszy, drewniany, zamek wzniósł tam protoplasta rodów Zbaraskich i Wiśniowieckich, Dymitr Korybut, spłonął on wraz z wnukiem Fiodora Korybuta, Wasylem Wasylewiczem Nieświskim, który od poddania się Tatarom wolał śmierć.
Drugi również drewniany spotkał dosyć podobny los - został poważnie uszkodzony w trakcie obrony przed Tatarami w 1589 roku broniony przez Janusza Zbaraskiego. Na początku XVII stulecia, Jerzy Zbaraski, syn Janusza, podjął decyzję o rozbiórce zamku i wzniesieniu nowoczesnej twierdzki bastionowej, w innym miejscu niż dwa poprzednie zamki. W tym celu sprowadził architektów z zachodu Europy.
Widok fasady pałacy według pierwotnego projektu Vincenzo Scamozziego z Wenecji. skala 1:300 Pierwotny projekt przygotował Vincenzo Scamozzi z Wenecji, jeszcze dla Krzysztofa Zbaraskiego, jednak ze względu na znikome cechy obronne tego założenia zastąpiono go projektem Flamandczyka Henryka van Peene, twórcy m.in. pałacu Zbaraskich w Krakowie.
Forteca w Zbarażu, makieta ze zbiorów Muzeum Krajoznawczego w Zbarażu, kliknij aby zobaczyć jego plany.
Budowę zakończono w 1626 roku. Nowy zamek otrzymał umocnienia na wzór Bredy - oskarpowane zewnętrznie bastiony, wsparte na wałach ziemnych, wysokie na 12 metrów, o górnym tarasie dla obrońców szerokim na 23 metry. Wewnątrz bastionów umieszczono sklepione kazamaty. Całość zbudowano na planie kwadratu o boku 88 metrów i poprzedzono szeroką nawet do 40 metrów i dość głęboką fosą (w epoce zazwyczaj fosy miały około 8 metrów głębokości). Zgodnie z założeniem "palazzo in fortezza", wewnątrz umieszczono wczesnobarokowy pałac.
Do wnętrza wałów prowadziła dwukondygnacyjna brama z elewacją artykułowaną pilastrami toskańskimi.
Forteca w Zbarażu, stan w XVII wieku.
Po opuszczeniu przez wojska polskie zamek stał pusty, aż do zawarcia Traktatu Grzymułtowskiego.
Po jakimś czasie, do zamku wrócili Wiśniowieccy i do 1682 roku służył im jako jedna z siedzib rodu. W 1675 zamek został zajęty bez walki, nie po raz pierwszy w swej historii, i spalony przez Turków. Odbudował go jeszcze Dymitr Jerzy Wiśniowiecki.
Forteca w Zbarażu, stan w latach 20-tych XX wieku. Od roku 1959 mieści się tam muzeum etnograficzne i prehistoryczne, a w holu można obejrzeć popiersia i portrety wodzów, którzy nie mogli go zdobyć (choć jest i wizerunek Jaremy). Można także obejrzeć fragmenty murów, resztki bastionów i bramy zamkowej. Stawy otaczające niegdyś zamek i miasto z dwóch stron zostały osuszone. Pałac w Zbarażu, stan obecny.
Osobne fortyfikacje posiadało miasto nad rzeką Gniezną, składały się one z ziemnych parkanów i drewnianych baszt (w jednej z nich, "dębowej", ulokował się, w 1649, legendarny ksiądz Muchowiecki, który ze swej rusznicy dzielnie strzelał do Kozaków), umocnionych ulokowaniem miasta na półwyspie między dwoma jeziorami. Dziś nie ma po tych fortyfikacjach śladu.
Pałac w Zbarażu, stan obecny. Zdjęcie z artykułu "Rzeczpospolitej". Wnętrze dawnej bramy zamkowej w Zbarażu, stan obecny. Zdjęcie z artykułu "Rzeczpospolitej".
Inne zdjęcia Marcina Woltera.
Pałac w Zbarażu, stan obecny. Zdjęcie z książki Władysława Zawistowskiego pod tytułem "Kto jest kim w Trylogii Henryka Sienkiewicza".
Kościół w Zbarażu, stan obecny. Zdjęcie ze stron parafii.
Jeszcze osobną fortyfikację stanowił klasztor i kościół Bernardynów pod wezwaniem Świętego Antoniego z Padwy i Świętego Jerzego, miejsce pochówku części rodu Zbaraskich.
Kościół drewniany fundowano w 1606, od 1627 wymurowano go wbijając blisko 1600 pali w bagienny teren.
Został on splądrowany co prawda już w 1648 roku, ale potem pieczołowicie odbudowany przez ich spadkobierców.
Kolejne zniszczenia przyniósł najazd turecki w 1675. Dopiero w 1723 z fundacji Józefa i Stanisława Potockich wzniesiono nowy klasztor i kościół, konsekrowany 2 sierpnia 1755.
Wnętrze kościoła w Zbarażu, stan obecny. Zdjęcie ze stron http://zjp.republika.pl/Zdjecia.htm. autor © Jakub Pączek |