|
cytaty i co na to historia |
Patrz też: -Kadry z filmu "Ogniem i mieczem". -Fragmenty filmu "Ogniem i mieczem". -Trailer filmu "Ogniem i mieczem" do pobrania. |
"Ogniem i mieczem" uchodzi za najlepsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też za najbardziej kontrowersyjną z części Trylogii, co jest głównie spowodowane historycznym tematem książki - powstaniem Chmielnickiego, któremu nasz wschodni sąsiad dorobił rodowód walki narodowo wyzwoleńczej swojego szeroko pojętego narodu.
Jerzy Hoffman, który przez tą tematykę miał przez 11 lat problemy z zebraniem budżetu filmu, od początku zdeklarował się że złagodzi nieco film, aby strona ukraińska nie poczuła się urażona. Jednak to co pisząc scenariusz zrobił z książką przeszło moje najśmielsze oczekiwania - on ją zdekontekstował.
Sceny batalistyczne w "Ogniem i mieczem"' mają mało wspólnego z rzeczywistością, brak walk konnej z udziałem dragonów (choć rejestrowano ujęcia z ich udziałem), jazdy kozackiej (analogiczna sytuacji jak z dragonami) i skrócenie filmu o bitwy pod Korsuniem, Konstatynowem (poszerzono za to oblężenie Zbaraża o wątki z tej bitwy, co wprowadziło totalny chaos) i Beresteczkiem (aby nie drażnić Ukraińców).
Niezbyt dobrze wpłynęło to na poziom filmu.
Aktorstwo jest także na niezbyt wysokim poziomie. Z tego motłochu wyróżnia się pozytywnie tylko wspaniały Andrzej Seweryn, którego doskonałe aktorstwo jest obok wyśmienitej muzyki Krzesimira Dębskiego jedynym plusem filmu. Szkoda tylko, że nie dane mu było granie Jeremiego bohatera, ale Jeremiego "polskiego nacjonalistę".
Z samą fabułą dzieła Sienkiewicza też nie obszedł się reżyser zbyt delikatnie. Ciął, zlepiał, poprawiał, przezkoloryzowowywał wedle własnych upodobań. Momentami film przypomina marną amerykańską komedię, w szczególności scena w której Zagłoba zdobywa chorągiew w porównaniu do wersji książkowej jest wyjątkowo niepoważna.
Z braku czasu i pieniędzy wyciął sceny uważane z najpiękniejsze i najistotniejsze dla książki, jak modlitwa Jaremy w przededniu poddania się regimentarzom, o szeregu bitew już nie wspominając.
Wszystkie te zabiegi uczyniły film romansem na tle bzdurnie pozlepianej historii.
Beznadziejne dekoracje, denne aktorstwo większości, przekłamanie historycznych faktów, wycięcie najciekawszych bitew i zabawa w zlepianie fabuły książki w krótsze kawałki...
Autora wyjątkowo rozbawiła otrzymana długo po napisaniu tego tekstu informacja, iż chęć kupna praw do scenariusza zgłosili Amerykanie. Podobno planują realizację filmu "Helen on fire", z Bradem Pittem w roli Jana S.; Sic... Cytaty z filmu : Jeremi : "Nie będzie wojny, będzie bunt..." "Buntownik, nie hetman!" "Mnie (...) z buntownikiem równasz!" "Mordować ich tak, żeby czuli że umierają! " "Będzie o nas głośno na Ukrainie." "Przeszukać wieś - jeśli znajdziecie jakąkolwiek rzecz z dworu: baby i dzieci rozpędzić, chałupy podpalić, a chłopom podziękować..." "A kto tu jest szczęśliwy na tej Ukrainie?!" "Mamy gości Mości Panowie!" "Ofiarę waszą przyjmuję." Kisiel do Jaremy: "A jeśliś Wasza Książęca Mość krzyw o to, że cię regimentarstwo minęło to tak ci powiem: z męstwa ci się ono należało, ale ty byś bunt, a razem z nim ten nieszczęsny naród i kraj we krwi utopił..." [wersja Sienkiewicza] "Jeśli Wasza Książęca Mość urazę nosi o to, że ci buławy nie dali, to powiem tak: za twój geniusz wojenny należała ci się słusznie, ale może i lepiej, że ci jej nie dali, bo ty byś tę nieszczęsną ziemię we krwi utopił..." [wersja Hoffmana] |
© Jakub Pączek |
Krótka historia rodu Wiśniowieckich oraz jego rodowód i herb. Pełna lista tytułów i urzędów Jeremiego. Dzieciństwo i lata od 1612 do 1632. Smoleńsk, Ochmatów i lata 1632-1647. Powstanie Chmielnickiego, Konstantynów, Piławce (1648). Zbaraż i Zborów (1649). Beresteczko i śmierć (1650-1651). Historia jego pochówku. Syn większy od ojca - życiorys syna Jeremiego - Michała Korybuta Króla Polski. Artykuł pt."Kniazia Jaremy Nieporozumienie". strona główna |